Skotijas kērlingisti pirmo reizi izcīna pasaules jaukto pāru čempionāta medaļu, turklāt zelta

Latvijā kērlinga sezona noslēdzās 22.maijā ar jaukto komandu finālu, savukārt kā pēdējais Pasaules kērlinga federācijas rīkotais čempionāts 2020./2021.gada sezonā bija jauktajiem pāriem. Sacensības norisinājās no 17. līdz 23.maijam Skotijas pilsētā Aberdīnā. Par prieku mājiniekiem Skotija finālā ar  9:7 pārspēja Norvēģiju, kļūstot par čempioniem.


Šogad pirmo reizi tika mainīts čempionāta dalībnieku skaits, piedaloties uz to brīdi 20 spēcīgākajām valstīm. Sadalītas divās apakšgrupās pa 10, tās aizvadīja apļa turnīra kārtu, pēc kuras rezultātiem noskaidrojās katras grupas trīs labākās, kas iekļuva “play-off” kārtā.

Dalībnieku saraksts:
A grupa – Austrālija, Čehija, Itālija, Kanāda, Koreja, Krievijas Kērlinga federācija, Skotija, Spānija, Ungārija, Vācija
B grupa – Anglija, ASV, Igaunija, Japāna, Jaunzēlande, Ķīna, Norvēģija, Somija, Šveice, Zviedrija


Kā vienīgā ar uzvarām visās spēlēs apakšgrupā bija Zviedrija, pēc kuras B grupā kā otrā ar astoņām uzvarām ierindojās Norvēģija un kā trešā ar piecām uzvarām Šveice. Savukārt A grupā kā pirmā ar astoņām uzvarām bija Skotija, kurai ar septiņām uzvarām sekoja Kanāda un Itālija.

Tā kā zviedri un skoti ieņēma pirmās vietas savās grupās, tad viņi automātiski nodrošināja vietu pusfinālā, gaidot savus pretiniekus no cīņām attiecīgi starp Norvēģiju – Itāliju un Kanādu – Šveici. Šajos dueļos Norvēģija ar 7:5 pārspēja Itāliju, bet Kanādai, nozogot punktu eksta endā, ar 7:6 izdevās pārspēt 2018.gada olimpiskos vicečempionus no Šveices.

 

Vienā no pusfināliem par vietu finālā sacentās skandināvi. Līdzīgā spēlē līdz pat astotajam endam bija neizšķirts 6:6. Astotajā pēdējā akmens tiesības Almidai Devalai/Oskaram Eriksonam (Zviedrija), tomēr Kristīna Skasliena/Magnus Nedregotens (Norvēģija) nospēlēja sekmīgāk un nozaga punktu 7:6, iekļūstot finālā.

Otrs pusfināla duelis norisinājās starp Skotijas un Kanādas pāriem. Dženifera Dodsa/Brūss Mauats (Skotija) šajā spēlē bija izteikti pārāki par saviem sāncenšiem Keriju Einarsoni/Bredu Gušu (Kanāda). Skoti pirms pēdējā enda jau atradās vadībā ar 6:4. Kanādiešiem neizdevās izlīdzināt spēli.  Skoti nozaga punktu un ar 7:4 sasniedza finālu, kas nepārprotami garantēja Skotijai pirmo medaļu jaukto pāru disciplīnā.


Fināls aizritēja spraigā cīņā līdz pēdējam akmenim. Pēc pieciem endiem, kad uz tablo bija neizšķirts 5:5, norvēģi sestajā endā nolēma izmantot “power play”, lai gūtu pēc iespējas vairāk punktu un iegūtu lielāku vadību. Tomēr skotu lieliskie metieni ļāva norvēģiem paņemt tikai divus punktus 7:5. Savukārt jau nākamajā, septītajā endā skotu “power play” rezultējās ar trim punktiem, norvēģu kļūdaino metienu dēļ. Pirms pēdējā enda skoti ieguva viena punkta pārsvaru 8:7.

Izšķirošajā endā abas komandas cīnījās par mājas centru, kas veiksmīgāk izdevās skotiem. Ar pēdējo norvēģu akmeni bija jāveic sarežģīts metiens caur sargu, lai gūtu punktu un panāktu ekstra endu. Kā izrādījās viņiem tas gandrīz izdevās, jo papildus spriedzei nācās mērīt, kurš tad akmens atrodas tuvāk centram. Par laimi skotiem, tas bija viņu akmens. Nozogot punktu astotajā endā (9:7), Dodsa/Mauats savās mājās izcīnīja zelta medaļu, kas bija pirmā jebkāda kaluma medaļa, kopš 2008.gada, kad norisinājās pirmais pasaules jaukto pāru kērlinga čempionāts.

Bronzas medaļu spēli zviedri uzsāka ļoti pārliecinoši, izcīnot četrus punktus pirmajā endā. Lai arī kanādieši trešajā endā vienu nozaga un pietuvojās līdz -2 (2:4), tomēr ejot pārtraukumā zviedri atjaunoja četru punktu pārsvaru 6:2. Kanādai tā arī neizdevās izcīnīt vairāk kā punktu nākamajos endos, kas liedza izlīdzināt spēli un pietuvoties zviedriem. Spēle noslēdzās ar 7:4 Zviedrijas izlases labā, Eriksonam otro čempionātu pēc kārtas izcīnot medaļu, šoreiz gan tikai bronzas.


Pateicoties vietai pirmajā trijniekā A un B grupās Skotija, Norvēģija, Zviedrija, Kanāda, Itālija un Šveice savai valstij izcīnīja vietu 2022.gada Pekinas Ziemas olimpisko spēļu jaukto pāru kērlinga turnīrā. Šīm valstīm kā septītā pievienojās Čehija, kas kvalifikācijas spēlē ar 8:6 pieveica ASV.

Savukārt Somijai, Korejai, Igaunijai un Spānijai nākamajā sezonā būs jācīnās jaukto pāru kvalifikācijas turnīrā, lai atkal nodrošinātu vietu pasaules 20 labāko valstu vidū, kas cīnīsies nu jau par 2022.gada titulu.


Izšķirošo spēļu rezultāti:
7:6 Norvēģija – Zviedrija (pusfināls)
7:4 Skotija – Kanāda (pusfināls)
7:4 Zviedrija – Kanāda (spēle par 3.vietu)
9:7 Skotija – Norvēģija (fināls)

Kopvērtējums:
1. Skotija (izcīnīta dalība 2022.gada olimpiskajās spēlēs)
2. Norvēģija (izcīnīta dalība 2022.gada olimpiskajās spēlēs)
3. Zviedrija (izcīnīta dalība 2022.gada olimpiskajās spēlēs)
4. Kanāda (izcīnīta dalība 2022.gada olimpiskajās spēlēs)
5. Itālija (izcīnīta dalība 2022.gada olimpiskajās spēlēs)
6. Šveice (izcīnīta dalība 2022.gada olimpiskajās spēlēs)
7. Čehija (izcīnīta dalība 2022.gada olimpiskajās spēlēs)
8. ASV
9. Ķīna
10. Vācija
11. Krievijas Kērlinga federācija
12. Jaunzēlande
13. Austrālija
14. Anglija
15. Japāna
16. Ungārija
17. Somija (izkrīt uz kvalifikācijas turnīru)
18. Koreja (izkrīt uz kvalifikācijas turnīru)
19. Igaunija (izkrīt uz kvalifikācijas turnīru)
20. Spānija (izkrīt uz kvalifikācijas turnīru)

Foto: WCF/Celine Stucki
 

 

 

Autore: Linda Mangale

Ģenerālsponsori


Atbalstītāji