Laika posmā no 16. līdz 23.novembrim Zviedrijas pilsētā Helsingborgā norisinājās Eiropas sieviešu un vīriešu kērlinga čempionāts, A un B divīzijā. Par čempioniem abās konkurencēs kļuva Zviedrijas izlases.
45. Eiropas čempionāta augstākajā divīzijā startēja 10 sieviešu un 10 vīriešu komandas, bet B divīzijā sieviešu konkurencē cīņas aizvadīja 10 izlases, vīriešu – 16, sadalītas divās grupās pa astoņām.
Sieviešu konkurencē pamatturnīru pirmajās četrās vietās noslēdza attiecīgi Šveice, Krievija, Zviedrija un Skotija. Pusfināla spēlē starp Zviedriju un Krieviju liktenīgs izrādījās astotais ends, kurā, zviedrietēm iegūstot piecus punktus, viņas izcīnīja uzvaru ar 9:3. Savukārt Skotija mazrezultatīvā spēlē ekstra endā ar 3:2 uzveica Šveici.
Līdz ar to finālā tikās Zviedrija ar Skotiju. Tieši šī Zviedrijas komanda ar skipu Annu Haselborgu pagājušajā gadā kļuva par Eiropas čempionēm, bet Skotijas skips Eva Murheda titulu izcīnīja 2017.gadā, tiesa gan ar citu komandu. Spraigā cīņā zviedrietēm izdevās 10. endā iegūt divu punktus, kas atnesa uzvaru ar 5:4 un izcīnītu otru Eiropas čempionu titulu pēc kārtas.
Spēlē par 3.vietu šī brīža pasaules čempionu titula turētājas Silvanas Tirinzoni Šveices izlase sacentās pret Alīnas Kovaļevas Krievijas izlasi, kura kā skips debitēja pagājušajā Eiropas čempionātā, noslēdzot to 4.vietā. Arī šogad Kovaļevai nācās samierināties ar 4.vietu, jo šveicietes šajā spraigajā spēlē izrādījās pārākas ar 6:5.
B divīzijā sieviešu konkurences finālā Itālija ar 5:2 pārspēja Turciju. Papildus medaļām šīs abas valstis nākamā gada Eiropas čempionātā startēs A divīzijā un janvārī dosies uz pasaules čempionāta kvalifikācijas turnīru. Bronzas godalgas nonāca Ungārijas pārziņā, kas ar 9:2 sagrāva Angliju, bet Polijas un Lietuvas izlašu neveiksmīgais starts nobīda viņas uz C divīziju.
Latvijas sieviešu izlase pamatturnīru noslēdza 10.vietā, izkrītot no augstākās divīzijas un nespējot nodrošināt dalību pasaules čempionāta kvalifikācijas turnīrā. Viņām B divīzijā nākamajā Eiropas čempionātā piebiedrosies Norvēģija.
Vīriešu konkurencē pamatturnīru bez zaudējumiem noslēdza Zviedrija, kura pusfināla spēlē tikās ar Skotiju, pārspējot to deviņos endos ar 8:4. Otrā pusfinālā Šveice tik pat endos ar 8:5 tika galā ar Dāniju.
Zviedrijas skipam Niklasam Edinam šī jau bija devītā fināla spēle Eiropas čempionātā, līdz šim sešās no tām izcīnot zelta medaļas, bet Janekam Švalleram šis bija debijas čempionāts, tomēr tā nebūt nav komandas veiksme – tikšana līdz finālam. Šveicieši līdz pat čempionātam veiksmīgi startēja Pasaules kērlinga tūres posmos, uzvarot divus no tiem, bet trīs noslēdzot pirmajā sešiniekā. Diemžēl fināla spēli šveicieši iesāka pagalam neveiksmīgi, kas turpinājās arī spēle otrajā daļā, piekāpjoties Zviedrijai ar 3:9 un ļaujot Niklasam Edinam ar šiem komandas biedriem izcīnīt trešo Eiropas zeltu.
Spēlē par bronzas medaļām cīnījās Mikela Krauzes vadītā Dānijas izlase ar Rosa Pattersona Skotijas izlasi. Abiem šis bija debijas čempionāts skipa pozīcijā. Spēles otrā daļa aizritēja skotu zīmē, noslēdzot to astoņos endos ar rezultātu 7:2.
B divīzijā vīriešu konkurencē Čehija ar 9:7 finālā pārspēja Somiju, abām izlasēm nodrošinot vietu gan 2020.gada janvāra pasaules čempionāta kvalifikācijas turnīrā, gan 2020.gada Eiropas čempionāta A divīzijā. Savukārt Polija ar 10:5 uzvaru pār Turcija ieguva ne tikai bronzas medaļas, bet arī tiesības piedalīties pasaules čempionāta kvalifikācijas turnīrā, jo Somija kā kvalifikācijas rīkotāja šajā turnīrā startēs automātiski. Toties uz zemāko divīziju tiek nosūtītas Slovākija un Izraēlas.
Latvijas vīriešu izlase B divīzijā savā apakšgrupā ierindojās 4.vietā, paliekot tikai 5.77 cm no 3.vietas, kas ļautu kvalificēties izslēgšanas spēlēm. Līdz ar to nācās samierināties ar 7.vietu kopvērtējumā starp 16 B divīzijas komandām.
Latvijas sieviešu izlases sastāvs: Iveta Staša-Šaršūne (skips), Ieva Krusta, Santa Blumberga, Evelīna Barone, Tīna Siliņa, treneris Ritvars Gulbis.
Latvijas vīriešu izlases sastāvs: Mārtiņš Trukšāns (skips), Jānis Klīve, Arnis Veidemanis, Sandris Buholcs, Jānis Rudzītis, treneris Erkki Lills.
Izšķirošo spēļu rezultāti A divīzijā:
9:3 Zviedrija – Krievija /pusfināls sievietēm/
3:2 Skotija – Šveice /pusfināls sievietēm/
6:5 Šveice – Krievija /spēle par 3.vietu sievietēm/
5:4 Zviedrija – Skotija /fināls sievietēm/
8:4 Zviedrija – Skotija /pusfināls vīriešiem/
8:5 Šveice – Dānija /pusfināls vīriešiem/
7:2 Skotija – Dānija /spēle par 3.vietu vīriešiem/
9:3 Zviedrija – Šveice /fināls vīriešiem/
Kopvērtējums A divīzija sievietes:
1.vieta Zviedrija
2.vieta Šveice
3.vieta Skotija
4.vieta Dānija
5.vieta Vācija
6.vieta Čehija
7.vieta Dānija
8.vieta Igaunija
9.vieta Norvēģija uz B divīziju
10.vieta Latvija uz B divīziju
Kopvērtējums A divīzija vīrieši:
1.vieta Zviedrija
2.vieta Skotija
3.vieta Šveice
4.vieta Krievija
5.vieta Itālija
6.vieta Norvēģija
7.vieta Vācija
8.vieta Nīderlande
9.vieta Krievija uz B divīziju
10.vieta Anglija uz B divīziju
Kopvērtējuma TOP4 B divīzijā sievietēm:
1.vieta Itālija
2.vieta Turcija
3.vieta Ungārija
4.vieta Anglija
Kopvērtējuma TOP4 B divīzijā vīriešiem:
1.vieta Čehija
2.vieta Somija
3.vieta Polija
4.vieta Turcija
...
7.vieta Latvija
Foto: WCF/Cheyenne Boone
Abas izlases čempionātā startēja ar Izglītības un zinātnes ministrijas, un Latvijas Komandu sporta spēļu asociācijas atbalstu. Sieviešu izlasi dalībai Eiropas čempionātā atbalstīja Jelgavas Sporta servisa centrs, vīriešu izlasi Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments.
Autore: Linda Mangale