Vasaras laiks ir brīdis, kad var atsēsties ērti krēslā, pārskatīt iepriekšējā kērlinga sezonā paveikto un plānot nākamo. Lai nākotnes darbībām būtu perspektīva, noder arī zināšanu papildināšana. Laika posmā no 4. līdz 6.jūlijam Raimonds Vaivods piedalījās divos Pasaules kērlinga federācijas (PKF) rīkotajos kursos Vācijā.
Visu pirms bez mācībām un sarunām, nometnē tika pavēstīti arī svarīgi jaunumi, ka ar nākamo sezonu vairs netiks organizētas tiesnešu, ledus meistaru un instruktoru nometnes Fusenē, Vācijā. Turpmāk tur rīkos tikai junioru nometnes, bet pieaugušie varēs uzsākt mācības un sertificēšanos jaunajā Pasaules kērlinga akadēmijā.
Pasaules kērlinga akadēmijā mācības tiks organizētas četros reģionos – Amerikas zonā, Rietumeiropas zonā, Austrumeiropas zonā un Klusā okeāna zonā. Šobrīd apmācības paredzētas trīs dažādos virzienos – tiesneši, tehniskie treneri un komandu treneri. Katrā grupā mācības notiktu trīs līmeņos ar tiešsaistes video nodarbībām un praktisko novērtēšanu klātienē. Augusta beigās vai septembra sākumā plānots sniegt publiski plašāku informāciju, jo vairākas detaļas joprojām ir diskusiju procesā.
Turpinājumā Raimonds Vaivods dalīsies savā pieredzē par piedzīvoto PKF nometnē.
“Jau vairākus gadus biju plānojis apskatīt Vācijā Bavārijas apkārtni un, līdz ar dalības akceptēšanu PKF kursos tiesnešiem un instruktoriem, tas arī šoreiz tika daļēji realizēts. Fusenes pilsēta un reģions vasaras sezonā ir īpaši populārs, jo tuvumā esošā Neišvānšteinas pils ir viens no populārākajiem apskates objektiem Eiropā.
Dalību nometnē sāku ar PKF kursiem tiesnešiem, kurus vadīja olimpisko spēļu (OS) un paralimpisko spēļu (POS) tiesneši Tims Bastians no Vācijas un Maikls Šlaters no Šveices. Kursos galvenokārt piedalījās pārstāvji no Eiropas un Āzijas, tajā skaitā no Polijas, Francijas, Slovēnijas, Itālijas, Dienvidkorejas, Honkongas un citām valstīm.
Tā kā jau vairāku gadu garumā tiesāju ne vien Latvijas čempionātus, bet arī starptautiskas sacensības, tad bija vēlme dziļāk izprast noteikumu nianses un tiesnešu darba specifiskos apstākļus augsta līmeņa sacensībās.
Šo kursu sākumā tika pievērsta uzmanība tiesnešu pienākumiem un sadarbībai ar citiem tiesnešiem, tehnisko personālu, medijiem, spēlētāju komandām un treneriem. Turpinājumā tika apskatīta tiesnešu etiķete, instrumentu pielietojums un izskatītas biežāk pieļautās kļūdas tiesnešu darbā. Bez tam kursantiem tika uzsvērti specifiskie noteikumi jaukto pāru un ratiņkrēslu kērlinga disciplīnās.
Grupu darba teorijas nodarbības ietvaros tika izrunātas dažādas sarežģītas spēles situācijas un pārkāpumi, kurām risinājumi bija jāatrod un jāpamato ar noteiktu noteikumu grāmatas punktu. Atsevišķas spēļu endu video analīzes pārsteidza daudzus dalībniekus ar to, ka pat OS dalībnieki un profesionāļi ne vienmēr orientējās noteikumos un pieļauj viss vienkāršākās kļūdas. Praktiskajās nodarbībās uz ledus tika pārbaudīta dalībnieku orientēšanās noteikumos, komunikācijas nianses, laika tiesnešu darba process un prasmes veikt mērīšanu atbilstoši PKF noteiktajiem tiesāšanas standartiem. Kursa noslēgumā dalībnieki kārtoja 50 jautājumu testu, kā palīgu izmantojot vienīgi noteikumu grāmatu.
Galvenie ieteikumi pēc kursu apguves:
- atceries galveno noteikumu – visu spēles laiku ievēro “Spirit of Curling“ principus;
- izmanto PKF apstiprinātos kērlinga noteikumus oriģinālvalodā. Nav tulkotas redakcijas, kurās nav pieļautas kļūdas;
- kērlinga noteikumu iemācīšana ir treneru nevis spēlētāju atbildība;
- jebkurā spēles situācijā ir jāpieņem gala lēmums. Esi neatkarīgs un konfidenciāls;
- zini savas tiesības un pienākumus;
- komunicē!
Uzreiz pēc tiesnešu kursiem sekoja PKF instruktoru kursi, kurus šajā gadā vadīja Latvijā daudziem pazīstamā Nīderlandes vīriešu izlases trenere un daudzu nometņu vadītāja Šari Leibranta. Šo kursu apmeklēju, lai papildinātu savas praktiskās zināšanas ar jauniem treniņvingrinājumiem un pozīcijām, kas ir svarīgas darbā ar lielām apmācību grupām. Teorijas sadaļā liels uzsvars tika likts uz dažādiem drošības noteikumiem, darba organizāciju un tehniskajiem aspektiem, savukārt praktiskajās nodarbībās grupu darba ietvaros bija jāvada nodarbības par spēļu noteikumiem, izslīdēšanu, akmens palaišanu un beršanu iesācēju grupām.”
Kā jau Raimonds minēja, tad šie ir visticamāk pēdējie klātienes kursi pieaugušajiem. Pastāv cerības, ka jaunajā akadēmijā, kur lielākā daļa apmācību būs neklātienē, mēs redzēsim jau krietni vairāk mūsu pašu kērlingistus, kas būs gatavi ieguldīt savu laiku esošo zināšanu papildināšanai un kērlinga spēles kvalitātes uzlabojumiem Latvijā.
Informāciju sagatavoja: Raimonds Vaivods
Autore: Linda Mangale