Iespējams, ka kērlings ir radies Nīderlandē, jo 1565.gada Pītera Brēgeļa gleznotajā Ziemas ainavā ar slidotājiem un putnu slazdu redzami zemnieki, kas uz aizsaluša kanāla spēlē kaut ko līdzīgu kērlingam. Neskatoties uz to, par modernā kērlinga pamatlicējiem gan tiek uzskatīti skoti. Ir ziņas, ka kērlinga spēlēšana starptautiskos mērogos ir notikusi jau 19.gs. Eiropā un Ziemeļamerikā, taču principā nav precīzu ziņu par jebkādām sacensībām līdz pirmajām Ziemas Olimpiskajām spēlēm 1924.gadā Šamonī, kad Lielbritānija uzvarēja Zviedriju un Franciju triju valstu izpildītā šī sporta veida demonstrācijā. Arī 1932. gadā šis sporta veids tika iekļauts demonstrējamo sporta veidu sarakstā.

Kopš 1998.gada Nagano Ziemas Olimpiskajām spēlēm kērlings ir iekļauts Ziemas Olimpisko spēļu programmā. Mūsdienās visvairāk kērlingu spēlē Kanādā (aptuveni 1,2 miljonu spēlētāju, konkurē ar hokeju), Skotijā (20 tūkstoši), ASV (15 tūkstoši) un Šveicē (13 tūkstoši). Pasaules kērlinga federācija apvieno 64 pasaules valstu federācijas, un Latvija tajā iestājās 2001.gadā, kad kērlingu Latvijā aizsāka Jānis un Iveta Ozollapas.

Latvijas čempionāts kērlingā vīriešu un sieviešu komandām noris kopš 2002.gada.

Pašlaik ar kērlingu Latvijā nodarbojas aptuveni 200 spēlētāju, kas apvienojušies septiņos sporta klubos Rīgā, Ventspilī un Tukumā. Ilgu laiku gan klubu komandas, gan izlases finansēja sevi pašas vai ar nelielu sponsoru un valsts institūciju atbalstu. Neskatoties uz nelielo materiālo atbalstu, kērlinga sabiedrība pierāda sevi ar uzcītību un fanātismu – 2009.gadā Rīgā, Biķernieku ielā 121H darbu sāka pirmā kērlinga halle Baltijas valstīs. Latvijā tiek organizētas virkne vietēja un starptautiska mēroga sacensības. Kērlings Latvijā arvien vairāk piesaista preses un TV uzmanību, kas dod iespēju mainīt skeptisko viedokli par kērlingu kā sportu.

2013.gadā Rīgā, Volvo sporta centra ledus hallē tika aizvadīts pasaules čempionāts sievietēm, kura organizatori saņēma lieliskas atsauksmes no dalībniekiem un arī Pasaules kērlinga federācijas.

Latvijai sportisko sasniegumu ziņā strauja izaugsme notika tieši pēc Kērlinga halle atvēršanās. Jau pirmajā sezonā sieviešu komanda uzvarēja Eiropas čempionāta B grupā un kvalificējās pasaules čempionātam Kanādā. Gadu vēlāk arī vīriešu izlase B grupā izcīnīja 2.vietu un arī kvalificējās Eiropas čempionāta A grupai.

Par pēdējo gadu nozīmīgākajiem sasniegumiem Latvijas kērlingā uzskatāma sieviešu izlases izcīnītā 5.vieta Eiropas čempionātā 2018.gadā, ratiņkērlinga izlases un junioru meiteņu izlases 7.vieta psaules čempionāta A divīzijā 2020.gadā, kā arī ratiņkērlinga izlases kvalificēšanās 2022.gada Pekinas paralimpiskajām spēlēm.


Latvija izlašu augstākie panākumi:

 • Sievietes - 5.vieta ECC 2018; 12.vieta WCC 2010, 2013, 2014
 • Vīrieši - 8.vieta ECC 2014
 • MIX komanda - 9.vieta EMCC 2006
 • Junioru puišu komanda - 5.vieta WJBCC 2017
 • Junioru meiteņu komanda - 7.vieta WJCC 2020
 • Jauktais pāris - 7.vieta WMDCC 2008
 • Ratiņkērlinga komanda - 7.vieta WWhCC 2020
 • Seniores sievietes - 9.vieta WSCC 2018
 • Seniori vīrieši - 12.vieta WSCC 2013
   

* ECC - Eiropas čempionāts; EMCC - Eiropas MIX čempionāts; WCC - Pasaules čempionāts; WJBCC - Pasaules junioru B grupas čempionāts; WJCC - Pasaules junioru čempionāts; WMDCC - Pasaules jaukto pāru čempionāts; WWhCC - Pasaules ratiņkērlinga čempionāts; WSCC - Pasaules senioru čempionāts

Ģenerālsponsori


Atbalstītāji