Olimpiskais kērlings noslēdzas ar Lielbritānijas un Zviedrijas uzvarām finālā

Pekinas Ziemas olimpisko spēļu kalendāra pēdējā diena, 20.februāris noslēdzās ar sieviešu kērlinga komandu finālu. Šajā cīņā iekļuva Lielbritānijas un Japānas izlases, kur ar 10:3 anglietes bija krietni pārākas par Japānu.


Pamatturnīrs sieviešu un vīriešu komandām aizsākās 9.februārī. Pēc izspēlētā apļa turnīra sieviešu konkurencē labākā izlase bija Šveice, kas to noslēdza ar astoņām uzvarām deviņās spēlēs (8-1, uzvaras-zaudējumi), pusfinālā tiekoties ar Japānu (5-4). Šīs cīņas rezultāts izvērtās negaidīts, japānietēm ar 8:6 dominējot pār Šveici. Savukārt Lielbritānijas un Zviedrijas spēle ievilkās līdz pat ekstra endam, kas beidzās ar angļu uzvaru 12:11.

Līdz ar to Annas Haselborgas Zviedrijas izlase otro reizi pēc kārtas nekļūs par olimpiskajām čempionēm, bronzas spēlē tiekoties ar Silvanas Tirinzoni Šveices četrinieku, kura Phjončhanas spēlēs izcīnīja pieticīgo 7.vietu. Spēles pirmajos divos endos abas komandas nozaga pa punktam viena otrai. Pēc nonullēta trešā enda Haselborga ar pēdējo “take out” metienu panāca 3:1 vadību. Pirms lielā pārtraukuma šveicietes varēja tik vien kā paņemt punktu un pietuvoties līdz -1 (2:3).

Lielisks zviedrietēm padevās sestais ends, kurā nekļūdīgā spēle deva iespēju ar pēdējo skipa metienu ielikt tuvāk mājas centram vēl vienu akmeni un izcīnīt trīs punktus, panākot 6:2 savā labā. Jau septītajā šveicietēm bija iespēja ar pēdējo akmeni atgūt zaudētos trīs punktus, tomēr akmens izrādījās par šauru un uzkrita sargam, kas deva tikai divus 4:6. Lai arī pēc astotā enda zviedrietes atkal nonāca četru punktu vadībā 8:4, tomēr Šveices izlases nepadevās, kas devītajā deva viņām trīs punktus (7:8) un cerību uz uzvaru. Diemžēl tas nerealizējās, jo Haselborga ar savu pēdējo akmeni 10. endā izpildīja lielisku metienu, lai izcīnītu uzvaras punktu 9:7.


Sieviešu finālā sacentās izlases, kuras olimpiskajās spēlēs nokļuva janvāra sākumā izcīnot šīs tiesības olimpiskajā kvalifikācijas turnīrā. Pirmos divus punktus fināla spēlē ieguva Lielbritānija pēc Evas Murhedas precīza metiena, pasitot uz mājas beigām Japānas akmeni, kurš atradās ieskaites pozīcijā. Japānietes otrajā spēja atbildēt tikai ar vienu punktu, kuru pēc nonullēta trešā enda ceturtajā atguva anglietes (3:1), lai arī bija iespēja paņemt divus. Piektajā endā Satsuki Fudžisavas pēdējie divi akmeņi bija neveiksmīgi, kas deva iespēju Lielbritānijai tikt pie vēl viena punkta, nonākot vadībā ar 4:1.

Pēc lielā pārtraukuma anglietes turpināja dominēt. Pirms pēdējā metiena Fudžisavai bija jāmet sarežģīts metiens, pēc kura japānietēm tikai viens punkts 2:4. Septītais ends izrādījās izšķirošais, kurā Murheada parādīja teicamu sniegumu ar savu pēdējo akmeni, izcīnot savai komandai četrus punktus un nonākot nu jau pārliecinošā vadībā ar 8:2. Japāna centās astotajā atgūt zaudēto, tomēr šī nebija Fudžisavas un Japānas izlases diena, jo pēdējais akmens, lai izcīnītu divus punktus, bija par spēcīgu, paņemot tikai vienu (3:8). Arī devītajā endā scenārijs nemainījās, anglietes turpināja dominēt un izcīnīja vēl divus punktus 10:3, Japānai nolemjot paspiest rokas un atzīt sakāvi.

Līdz ar to Lielbritānija pēc četru olimpisko spēļu pārtraukuma, kad 2002.gada Soltleiksitijas spēlēs tika izcīnīts zelts, atkal kāpa uz augstākā goda pjedestāla pakāpiena. Evai Murhedai beidzot izdevās pārvarēt divu iepriekšējo olimpisko spēļu pusfināla lāstu. Savukārt Japāna pirmo reizi vēsturē tika pie sudraba medaļām, nomainot tās pret 2018.gada Phjončhanas olimpisko bronzu.


Vīriešu konkurencē pēc pamatturnīra kopvērtējuma galvgalī ar astoņām uzvarām deviņās spēlēs (8-1) atradās Lielbritānija, kas pārliecinošā pusfināla cīņā ar 8:4 pārspēja ASV izlasi (5-4). Ļoti spraigs norisinājās otrs pusfināls starp Zviedriju (7-2) un Kanādu (5-4), kur ar 5:3 pārāki bija zviedri.

Līdz ar to pagājušo olimpisko spēļu čempioni no ASV Džona Šustera vadībā sacentās ar Breda Gušu četrinieku no Kanādas par bronzas medaļām. Kanādieši spēli uzsāka ar diviem punktiem, izmantojot pēdējā akmens tiesības. Nākamajos divos endos abas komandas apmainījās viena punkta guvumā, bet ceturtajā endā amerikāņi izlīdzināja spēles rezultātu 3:3. Kanādiešu mērķis nonullē piekto endu neizdevās, paņemto punktu un ejot lielajā pārtraukumā ar 4:3 vadību.

Pēc pārtraukuma Šusteram izdodas ar pēdējo akmeni izcīnīt divus punktus, pirmo reizi šajā spēlē izvirzot savu komandu vadībā ar 5:4. Pēc nonullēta septītā enda Kanādai bija iespēja paņemt trīs punktus, tomēr pēdējais akmens izrādījās par platu un spēcīgu, izcīnot divus punktus kanādieši atkal izvirzījās vadībā ar 6:5. Devītajā endā Šusters savu pēdējo akmeni meta pret diviem kanādiešu akmeņiem, tomēr metiens izrādījās par vāju, kas ļāva Kanādai nozagt šos divus akmeņus un nonākt 8:5 vadībā. Diemžēl 10. endā amerikāņi nespēja atgūt zaudēto, līdz ar to Kanāda tika pie bronzas medaļām, kas vīriešu turnīrā vēl nebija līdz šim iegūtas.


Vīriešu komandu fināla cīņa izvērtās ļoti aizraujoša un kā jau tas finālam pienākas – spriedzes pilna un līdz pat ekstra endam. Pēc Brūsa Mauata (Lielbritānija) komandas punkta izcīnīšanas pirmajā endā, Niklas Edins (Zviedrija) otrajā ar savu pēdējo “take out” metienu izcīnīja savai komandai divus 2:1. Šiem diviem zviedri pievienoja vienu nozagtu pēc tam, kad Mauata pēdējais pasišanas metiens izrādījās par vāju (1:3). Līdz lielajam pārtraukumam angļiem izdevās tik vien kā atgūt punktu un pietuvoties līdz -1 (2:3).

Zviedrijas mēģinājumi izcīnīt vairāk par punktu piektajā un sestajā endā beidzās ar nonullēšanu, bet septītajā angļi nozog un panāk neizšķirtu 3:3. Astotajā endā Edins tika piespiest mest uz māju pret diviem Lielbritānijas akmeņiem, izcīnot tikai vienu punktu 4:3. Lieliska spēle abu komandu izpildījumā noveda spēli līdz ekstra endam, jo 10. endā zviedri neļāva angļiem paņemt vairāk par punktu (4:4).

Pēdējā akmens tiesības ekstra endā Zviedrijai deva priekšrocības. Diemžēl Mauata pēdējais akmens nespēja izsist abus zviedru akmeņus, Zviedrijai izcīnot punktu, neizspēlējot savu pēdējo akmeni un uzvarot finālā ar 5:4. Līdz ar to Zviedrijas vīriešu izlasei beidzot olimpiskajās spēlēs izdevās kļūt par čempioni, kā arī Niklasam Edinam un Oskaram Eriksonam pievienot jau esošajai Soču bronzai un Phjončhanas sudrabam arī Pekinas zeltu. Savukārt Lielbritānija atkārtoja 2014.gada sasniegumu, otro reizi olimpisko spēļu vīriešu kērlinga komandu turnīra vēsturē izcīnot sudraba medaļas.


Izšķirošo spēļu rezultāti sieviešu komandām:
12:11 (EE) Lielbritānija – Zviedrija /pusfināls/
8:6 Japāna – Šveice /pusfināls/
10:3 Lielbritānija – Japāna /fināls/
9:7 Zviedrija – Šveice /spēle par bronzas medaļām/

Izšķirošo spēļu rezultāti vīriešu komandām:
5:3 Zviedrija – Kanāda /pusfināls/
8:4 Lielbritānija – ASV /pusfināls/
5:4 (EE) Zviedrija – Lielbritānija/fināls/
8:5 Kanāda – ASV /spēle par bronzas medaļām/

Kopvērtējums sieviešu komandām:
1. Lielbritānija
2. Japāna
3. Zviedrija

4. Šveice
5. Kanāda
6. ASV
7. Ķīna
8. Koreja
9. Dānija
10. KOK

Kopvērtējums vīriešu komandām:
1. Zviedrija
2. Lielbritānija
3. Kanāda

4. ASV
5. Ķīna
6. Norvēģija
7. Šveice
8. KOK
9. Itālija
10. Dānija

Foto: WCF/Stephen Fisher
 

 

 

Autore: Linda Mangale

Ģenerālsponsori


Atbalstītāji